Home / Ana Manşet / 3 bin 500’er Dolar verdiler, 5 saat sonra yakalandılar

3 bin 500’er Dolar verdiler, 5 saat sonra yakalandılar

Gazimağusa’da önceki gün alınan ihbar üzerine bir evde ve TIR araç içerisinde tespit edilen 20 Suriyeli mülteci ile mültecilere yardımcı olan 4 kişi dün mahkemeye çıkarıldı.

Gazimağusa’da önceki gün alınan bir ihbar üzerine Leventler Sitesi Blok 16’da bulunan bir apartman dairesinde ve konu apartmanın önündeki TIR araç içerisinde tespit edilen 4’ü kadın toplam 20 Suriyeli mülteci ile konu mültecileri KKTC’ye 3 bin 500 Dolar karşılığında getirerek yardımcı olan zanlı Uğur Mutluman, Eftal Vadeoğlu, Osman Cereci ve Ali Barbaros dün mahkemeye çıkarıldı.

“Muhaceret işlemlerini yaptırmadan KKTC’ye giriş yapma” suçuyla ilgili olarak dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan 20 Suriyeli mülteci ile zanlı Mutluman, Vadeoğlu, Cereci ve Barbaros aleyhinde 3’er günlük tutukluluk süresi temin edildi.

KKTC’ye geldiler 5 buçuk saat sonra yakalandılar

Meselenin tahkikat memuru Raif Safa, 2 Mart tarihinde zanlı Uğur Mutluman’ın kalmakta olduğu Leventler Apartmanı Blok 16 Daire 6 adresindeki evde şüpheli şahıslar olduğuna dair ihbar alındığını söyledi.

Ayni gün zanlı Mutluman’ın evinde yapılan aramada 15 Suriyeli kişinin tespit edilerek tutuklandığını belirten Safa, yine ayni gün konu evin önünde park halinde bulunan TJR 271 plakalı TIR aracın içerisinde yapılan kontrolde ise TIR’ın dorsesinin ön kısmındaki özel bölümün içerisinde 5 Suriyeli kişinin daha tespit edilerek tutuklandığını açıkladı.

Safa, yapılan tahkikat neticesinde 20 Suriyeli mültecinin zanlı Uğur Mutluman, zanlı Eftal Vadeoğlu, zanlı Osman Cereci ve Ali Barbaros’un yardımı ile 3 bin 500 dolar karşılığında 2 Mart tarihinde saat 09:00’da Via Famagusta isimli yük gemisi ile Gazimağusa Limanına TJR 271 ve TKY 055 plakalı TIR araçlar içerisinde geldikten sonra muhaceret işlemlerini yaptırmadan gizlice KKTC’ye giriş yaptıklarının tespit edildiğini açıkladı.

Mesele ile ilgili olarak zanlı Mutluman, Vadeoğlu, Cereci ve 2 Suriyeli mültecinin gönüllü ifade vererek suçlarını itiraf ettiklerini belirten Safa, zanlı Mutluman, Vadeoğlu, Cereci ve Barbaros’un telefon dökümlerinin beklendiğini ve olay yerinde bulunan kamera görüntülerinin inceleneceğini söyledi.

Mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın yeni başladığını belirten Safa, 20 Suriyeli mülteci ile zanlı Mutluman, Vadeoğlu, Cereci ve Barbaros’un 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

Tutuklu kalacaklar

Gazimağusa Kaza Mahkemesi nöbetçi yargıcı Umut İnan, tahkikat maksatları bakımından tüm zanlıların 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Yeni Bakış / Gamze Pir Baykur

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

Check Also

Girne – Değirmenlik anayolunda yine trafik kazası

Polis Basın Subaylığından verilen bilgiye göre; Bugün saat 16:30 sıralarında, Girne – Değirmenlik Anayolu 11-12 …