Home / Alt Manşet / Erhürman, Çankaya Köşkü’nde, Yıldırım tarafından resmi törenle karşılandı

Erhürman, Çankaya Köşkü’nde, Yıldırım tarafından resmi törenle karşılandı

Başbakan Tufan Erhürman, ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdiği Türkiye’de Başbakan Binali Yıldırım tarafından Çankaya Köşkü’nde resmi törenle karşılandı.

BAŞBAKAN ERHÜRMAN ÇANKAYA’DA

Erhürman, İstiklal Marşı’nın çalınmasıyla başlayan törende Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Taburu’nu selamladı.

İki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Yıldırım ve Erhürman, Çankaya Köşkü’nün merdivenlerinde tokalaşarak basına poz verdi.

Törende, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut, TC Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın ile diğer ilgililer de hazır bulundu.

TC Başbakanı Yıldırım, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Tufan Erhürman onuruna Çankaya Köşkü’nde öğle yemeği verdi

Görüşmelerde ikili ilişkiler, Türkiye ile KKTC arasındaki yakın iş birliğinin daha da geliştirilmesine yönelik konular ve Kıbrıs meselesine ilişkin son gelişmeler ele alındı.

ERHÜRMAN İLE YILDIRIM ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

TÜRKİYE BAŞBAKANI YILDIRIM: “ADA’DA EĞER KALICI, SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ÇÖZÜMÜN MÜMKÜN OLMASI GEREKİYORSA GÜNEY KIBRIS RUM TARAFININ BUNA ZİHİNSEL OLARAK HAZIR OLMASI LAZIM”

“TÜRKİYE, ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN KIBRIS TÜRK’ÜNÜN YANINDADIR, YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEKTİR. ANCAK ÜLKEMİZİN HAKLI DAVALARINA DİL UZATMAYA KALKIŞAN BİRTAKIM KENDİNİ BİLMEZ KURUM VE KİŞİLERİN DE BU FAALİYETLERİNİN ETKİN BİR ŞEKİLDE KONTROL ALTINA ALINMASI EMİNİM Kİ YENİ HÜKÜMET DÖNEMİNDE DİKKATE ALINACAK BİR KONUDUR”

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, “Ada’da eğer kalıcı, sürdürülebilir bir çözümün mümkün olması gerekiyorsa Güney Kıbrıs Rum tarafının buna zihinsel olarak hazır olması lazım” dedi.

Türkiye Başbakanı Yıldırım ile Başbakan Tufan Erhüman, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Yıldırım, KKTC’de yeni kurulan hükümette başbakanlık görevini üstelenen Erhürman’ı ağırladığı için memnuniyet duyduğunu söyledi.

KKTC Başbakanı Erhürman’ın teamüllere uygun olarak ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirdiğine işaret eden Yıldırım, “Türkiye’de bir hükümet kurulduğunda ilk ziyaret Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, ikinci ziyaret dost ve kardeş Azerbaycan’a yapılır.” ifadesini kullandı.

KKTC Başbakanı Erhürman ile yapılan görüşmelerde, iki ülke arasındaki yakın iş birliği konularını kapsamlı şekilde değerlendirme fırsatı bulduklarını aktaran Yıldırım, şöyle devam etti:

“Tabi ki önemli konulardan biri Kıbrıs meselesidir, Kıbrıs konusunun çözümüdür. Bu konuyu kapsamlı şekilde değerlendirdik. Geçen yıl Temmuz ayında başarısızlıkla sonuçlanan Crans-Montana süreci sonrası gelişmeler ne olacak, nasıl olacak, bunlarla ilgili görüş alışverişinde de bulunduk. Memnuniyetle belirtmek isterim ki bu konuda Sayın Başbakan’ın, Sayın Dışişleri Bakanı’nın, bizlerin görüşleri arasında herhangi bir farklılık söz konusu değildir.”

“GÜNEY KIBRIS RUM TARAFININ ZİHİNSEL OLARAK HAZIR OLMASI LAZIM”

Kıbrıs görüşmelerinin neden sonuçsuz kaldığının iyi tahlil edilmesi gerektiğinin altını çizen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada uluslararası toplumun, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin bir şeyi tekrar esaslı şekilde düşünmesi gerekiyor. Ada’da eğer kalıcı, sürdürülebilir bir çözümün mümkün olması gerekiyorsa Güney Kıbrıs Rum tarafının buna zihinsel olarak hazır olması lazım. Paylaşmaya lafla değil zihinsel olarak da hazır olduğunu göstermesi ve bu konuda Kuzey Kıbrıs tarafını ikna edebilmesi lazım. Burada esas nedir? Siyasi eşitlik, adil yönetişim, refahın ortak paylaşımı ve iki toplumun oluşturduğu federal yapıda iki tarafın halklarının birbirine güven duymasının sağlanmasıdır. Ayrıca büyük bedellerle elde edilen bağımsızlığın, can ve mal güvenliğinin iç ve dış tehditlere karşı korunması, yani Türkiye’nin güvenlik ve garanti şartlarının her halükarda devam etmesidir. Bunlar açık ve seçik ortaya konulmadan girişilecek yeni bir çözüm arayışı baştan sonuçsuz kalacaktır ve sürdürülebilir bir çözüm elde edilmeyecektir.”

“POTANSİYEL ÇOK DAHA FAZLA”

Ada’da, özellikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde alt yapının geliştirilmesi, eğitim, turizm, tarım gibi alanlarda mesafe katedilmesi için ciddi projeler yapıldığını belirten Binali Yıldırım, “Tabi potansiyel çok daha fazladır. Memnuniyetle gördüm ki Sayın Başbakan ve kabinesi esas itibarıyla önceliği Kuzey Kıbrıs’ın kalkınmasına, refahına daha fazla mesai harcamayı ve toplumun beklentisi olan projeleri hayata geçirmeyi önemsiyorlar ve buna yönelik faaliyetlere başlamış durumdalar.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, KKTC’nin yıllar içinde elde ettiği demokratik siyasi kültürü ve gelişen ekonomisiyle günden güne kendini belli etmeye başladığını vurgulayarak, bu seviyenin milli birlik ve dayanışma ruhunu taşıyan Kıbrıs Türk halkının cesur ve kararlı duruşuyla elde edildiğini dile getirdi.

“ELDE EDİLEN KAZANIMLARI BURADA BIRAKMAYACAĞIZ”

Kıbrıs Türk halkının demokratik kurumları ve donanımlı iş gücüyle geleceği şekillendirecek vizyon ve enerjiye daima sahip olduğunu ifade eden Yıldırım, şu değerlendirmede bulundu:

Her türlü zorluğa, engellemelere, izolasyonlara rağmen gönül birliği içinde sürdürdüğümüz bu haklı mücadelede elde edilen kazanımları burada bırakmayacağız. Daha da fazlasını birlikte gerçekleştireceğiz. Türkiye şartlar ne olursa olsun Kıbrıs Türk’ünün yanındadır, yanında olmaya devam edecektir. Ancak ülkemizin haklı davalarına dil uzatmaya kalkışan birtakım kendini bilmez kurum ve kişilerin de bu faaliyetlerinin etkin bir şekilde kontrol altına alınması eminim ki yeni hükümet döneminde dikkate alınacak bir konudur. Ada’da ve bütün bölgede huzur ve istikrarın gelişmesi temel önceliğimizdir.”

Başbakan Erhürman ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın Ankara’ya yabancı olmadığını kaydeden Yıldırım, “Belki benim kaldığım süre kadar Ankara’da, geçmişte öğretim hayatında kalmışlar. Evinize ‘hoş geldiniz’ diyorum. Ümit ederim ki bu ziyaret çok büyük yeni fırsatların, yeni imkanların açılmasına vesile olur.” diye konuştu.

ERHÜRMAN: “KIBRISLI TÜRKLERİN SİYASİ EŞİTLİĞİNİN KABUL EDİLMESİ OLMAZSA OLMAZ”

“(ANASTASİADİS’İN KIBRIS’TA SONDAJ ÇALIŞMALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMALARI) FEDERASYON HENÜZ KURULMADIĞINA GÖRE FEDERAL DEVLETİN YETKİLERİYLE BUGÜNKÜ GKRY’NİN YETKİLERİNİ ÖZDEŞLEŞTİRMEK DOĞRU DEĞİLDİR”

“MESELE DÖNDÜRÜLÜP GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ İLE TÜRKİYE CUMHURİYETİ ARASINDAKİ BİR MESELE GİBİ KONUMLANDIRILMAYA ÇALIŞILMAKTADIR ISRARLA. BÖYLE DEĞİLDİR. MESELE GKRY İLE KKTC ARASINDAKİ BİR MESELEDİR”

“ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞARIYA ULAŞIRSA ADA’NIN ETRAFINDAKİ ZENGİNLİKLERİN PAYLAŞILABİLECEĞİ MESELESİ KABUL EDİLDİĞİ TAKDİRDE ÇÖZÜM MOTİVASYONUNUN ARTIRILMASI MÜMKÜNDÜR”

Başbakan Tufan Erhürman, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis’in müzakere sürecinde Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğinin kabul edilmesinin olmazsa olmaz şartları olduğunu fark etmesi gerektiğini belirtti. Erhürman, “Sürdürülebilir, yaşayabilir, kalıcı bir barış süreci siyasi eşitliğin üzerine bina edilecekse edilecektir. Böyle bir noktaya gelinirse elbette müzakere süreci tekrardan başlayabilir ama şu anki işaretler açıkçası maalesef bu konuda çok da umut verici görünmüyor.” dedi.

Erhürman, Ankara’daki resmi temasları kapsamında Başbakan Binali Yıldırım ile Çankaya Köşkü’nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısına katıldı.

Anastasiadis’in tekrar seçilmesinin ardından yapmış olduğu açıklamaların Kıbrıs’ta müzakere sürecinin yeniden başlamasına çok da fazla katkı yapmadığını dile getiren Erhürman, Rum liderin hidrokarbon konusunda söylediklerinin de Kıbrıslı Türklerin statüsü konusunda henüz net bir algıya sahip olmadıklarını gösterdiğini vurguladı.

Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs’ta sadece Ada’daki zenginliklerden pay alacak bir unsur olmadığını, aynı zamanda bu zenginlikler konusunda karar verme iradesine sahip iki asli unsurdan biri olduğunu ifade eden Erhürman, siyasi eşitlik kavramının da bunun üzerinden ortaya çıktığını anlattı.

Erhürman, “Tam da bu yüzden Türkiye ile ortak hassasiyetimiz Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliği meselesidir. Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğinin güvence altında olmayacağı bir anlaşmanın sürdürülebilir olmayacağı herkesin malumudur.” diye konuştu.

KKTC’de dörtlü koalisyon hükümetinin güvenoyu almasının daha bir ayı bulmamasına rağmen ekonomik ve sosyal kalkınma alanında çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdiğine dikkati çeken Erhürman, KKTC’nin bu alanlarda geliştirmekte olduğu projelere Türkiye’nin maddi ve manevi katkı kararlılığını görmenin kendilerini son derece mutlu ettiğini söyledi.

Kıbrıslı Türklerin daha çok dünyaya açılmak, dünyada görünür olmak istediğini belirten Erhürman, “Hukuki tanınma olmasa bile halkımızın tanınması bizim için son derece önemli. Uluslararası spor müsabakalarında yer alabilmeyi, ihracat yapabilmeyi, kültür sanat alanında temsil edilebilmeyi insan hakkı olarak görüyoruz ve bu konuda da Türkiye’nin desteğine ihtiyacımız olduğunu paylaştık. Kendileri de bu konuda iş birliği içinde faaliyetlerimizi daha da artıracaklarını söylediler.” ifadelerini kullandı.

Konuk Başbakan, Kıbrıs müzakerelerinde mevcut duruma ilişkin bir soru üzerine, seçimlerden sonra Anastasiadis’in yaptığı ilk açıklamaların müzakere sürecinin yeniden başlaması konusunda çok da katkı koyucu olarak değerlendirilemeyeceğinin altını çizdi. Erhürman, “Anastasiadis’in müzakere sürecinde Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğinin kabul edilmesinin olmazsa olmaz şartımız olduğunu fark etmesi gerekiyor. Sürdürülebilir, yaşayabilir, kalıcı bir barış süreci bu siyasi eşitliğin üzerine bina edilecekse edilecektir. Böyle bir noktaya gelinirse elbette müzakere süreci tekrardan başlayabilir ama şu anki işaretler açıkçası çokta umut verici görünmüyor.” diye konuştu.

“KIBRISLI TÜRKLER İKİ ASLİ UNSURDAN BİRİDİR”

Öte yandan KKTC Başbakanı, Kıbrıs’ın güneyindeki sondaj çalışmalarını yürütecek Exxon Mobile enerji şirketine ait sondaj gemilerinin bölgede ABD donanması tarafından korunacağına ilişkin sorulara da cevap verdi.

Anastasiadis’in “Kıbrıs’ın güneyindeki sondaj gemilerinin çalışmalarına ilişkin bin fon kurulacağı, fona aktarılan paralardan daha sonra Kıbrıslı Türklerin de payını alacağı” şeklindeki açıklamalarını hatırlatan Erhürman, Rum liderin iki taraf arasında yapılan anlaşmalarda hidrokarbon yatakları konusundaki yetkinin federal devlette olması ve bundan güç alarak bu işi sürdürdükleri minvalindeki açıklamalarının yanlış olduğunu vurguladı.

Erhürman, “Burada mesele şudur. Bir kere federasyon henüz kurulmadığına göre federal devletin yetkileriyle bugünkü GKRY’nin yetkilerini özdeşleştirmek doğru değildir. İkincisi, tekrar vurguluyorum, Kıbrıslı Türkler bir fondan bir parayı almak suretiyle bundan yararlanacak bir unsur değildir. Kıbrıslı Türkler bu konuda karar verecek olan iki asli unsurdan biridir.” ifadelerini kullandı.

Daha önce sürdürülen müzakerelerde Kıbrıslı yöneticilerin GKRY’ye bu konuyla ilgili çözümden önce “Ortak Komite” kurulması ve bu komite doğrultusunda iki siyasi iradeyi yansıtmaya çalışma teklifinde bulunduklarını anımsatan Erhürman, buna rağmen Anastasiadis’in bu teklifi reddedip, egemenliğini paylaşmak istemediklerini söyledi. Erhürman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu da bizim kabul edeceğimiz bir tutum değildir ve mesele de döndürülüp Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki bir mesele gibi konumlandırılmaya çalışılmaktadır ısrarla. Böyle değildir. Mesele GKRY ile KKTC arasındaki bir meseledir. Daha açık söylersek, Kıbrıs Rum halkıyla Kıbrıs Türk halkının eşit hakları meselesidir bu.”

KKTC’nin bu sürecin öznesi olduğunu vurgulayan Erhürman, GKRY ile kendilerinin muhatap olması gerektiğinin altını çizdi. “Çözüm süreci ancak başarıya ulaşırsa Ada’nın etrafındaki zenginliklerin paylaşılabileceği meselesi kabul edildiği takdirde çözüm motivasyonunun artırılması mümkündür.” diyen Erhürman, ancak Kıbrıs Rum tarafının bu zenginliklerden tek başına yararlanabileceğini görmesi halinde çözüme yönelik bir motivasyonun geliştirilmesinin mümkün olmayacağını belirtti.

Erhürman, “Dolayısıyla eğer herkes samimiyse, sorunun bir an önce çözülmesi gerektiği iddiasında bu motivasyon kaynaklarının da doğru değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum” dedi.

TAK

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

Check Also

“Belediyelerle ilgili şikayetlerde ciddi artış var”

Ombudsman’a geçen yılın ikinci yarısında belediyelerle ilgili şikayetlerde ciddi artış gözlemlendiği bildirildi. 1 Temmuz 2017 …