Home / Ana Manşet / İnsan kaçakçılarına toplam 16 ay hapis

İnsan kaçakçılarına toplam 16 ay hapis

Gazimağusa’da alınan ihbar üzerine polis tarafından bir evde ve TIR araç içerisinde tespit edilen 20 Suriyeli mülteci ile mültecilere yardımcı olan 4 kişi, dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde yargılandı.

Gazimağusa’da alınan bir ihbar üzerine polis tarafından yapılan operasyonda Leventler Sitesi Blok 16’da bulunan bir apartman dairesinde ve konu apartmanın önündeki TIR araç içerisinde tespit edilen 4’ü kadın toplam 20 Suriyeli mülteci ile konu mültecileri KKTC’ye 3 bin 500 dolar karşılığında getirerek yardımcı olan Uğur Mutluman, Eftal Vadeoğlu, Osman Cereci ve Ali Barbaros dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde yargılandı.

“Muhaceret işlemlerini yaptırmadan KKTC’ye giriş yapmaya yardımcı olmak” davasından yargılanan sanık Mutluman 6 ay, sanık Vadeoğlu 4 ay ve sanık Cereci ise 6 ay hapis cezasına mahkum edilirken, “Muhaceret işlemlerini yaptırmadan KKTC’ye giriş yapma” davasından yargılanan 20 Suriyeli mülteci ise 10’ar gün hapis cezasına mahkum edildiler.

3 bin 500 dolar karşılığında gelmişlerdi

Mağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri 2 Mart 2018 tarihinde sanık Uğur Mutluman’ın kalmakta olduğu Leventler Apartmanı Blok 16 Daire 6 adresindeki evde şüpheli şahıslar olduğuna dair ihbar almıştı.

Aynı gün polis tarafından sanık Mutluman’ın evinde yapılan aramada 15 Suriyeli kişi, konu evin önünde park halinde bulunan TJR 271 plakalı TIR aracın içerisinde ise 5 Suriyeli tespit edilerek tutuklanmıştı.

Yürütülen tahkikat neticesinde 20 Suriyeli mültecinin sanık Uğur Mutluman, sanık Eftal Vadeoğlu ve sanık Osman Cereci’nin yardımı ile 3 bin 500 dolar karşılığında 2 Mart tarihinde saat 09:00’da Via Famagusta isimli yük gemisi ile Gazimağusa Limanı’na TJR 271 ve TKY 055 plakalı TIR araçlar içerisinde geldikten sonra muhaceret işlemlerini yaptırmadan gizlice KKTC’ye giriş yaptıkları tespit edilmişti.

Suçlu bulundular

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Gökhan Asafoğulları, sanıkları aleyhlerine getirilen davalardan suçlu bularak mahkum ettiğini açıkladı.

Asafoğulları, sanık Uğur Mutluman’ı 6 ay, sanık Eftal Vadeoğlu’nu 4 ay ve sanık Osman Cereci’yi ise 6 ay hapis cezasına mahkum ederken, 20 Suriyeli mülteciyi ise 10’ar gün hapis cezasına mahkum ettiğini açıkladı.

Yeni Bakış / Gamze Pir Baykur

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

Check Also

Girne – Değirmenlik anayolunda yine trafik kazası

Polis Basın Subaylığından verilen bilgiye göre; Bugün saat 16:30 sıralarında, Girne – Değirmenlik Anayolu 11-12 …