Home / Alt Manşet / Kamu-Sen: “Kaş yapayım derken göz çıkartılmamalıdır”

Kamu-Sen: “Kaş yapayım derken göz çıkartılmamalıdır”

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Başkanı Metin Atan, üst düzey yöneticilik ve müşavirlikle ilgili yapılan çalışmada “hoş olmayan bir takım şeyler olduğunu ve ayrımcılığa gidildiğini” ileri sürerek, “Kaş yapayım derken göz çıkartılmamalıdır” dedi.

Kamu-Sen Başkanı Metin Atan yaptığı yazılı açıklamada, taraflı olarak bazı müşavirlerin ayrıldığının ve ayrımcılığa gidildiğinin gözlemlendiğini, bu durumun da kamuoyundan tepki topladığını savunarak, hükümet yetkililerinin tasarıyı tekrar gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti.

“MAHKEMEDEN DÖNER”

“5 yıl kesintisiz çalışan, 2 yıl kesintisiz çalışanlar” şeklinde sınıflandırma yapıldığını kaydeden Atan, “Şu an iki üç yıl doldurmalarına 2-3 ay kalanlara tekrar eski görevlerine döndürme gibi girişimde bulunulmaktadır. Bunun hukuksal zeminde mahkemeden döneceği aşikardır. Bununla ilgili yapılacak çalışmalarda bizim de savunduğumuz gibi müşavirler kalkacak, ancak bu içeridekilerin haklarına halel gelmeyecek şekilde olmalıdır” dedi.

Yapılanların adil olması gerektiğini kaydeden Atan, “ Görevdeki arkadaşlar yasa ile göreve gelmiştir. Burada hemfikir olduğumuz konu müşavirliğin kaldırılmasıdır. Ama kimsenin de hakkına halel gelmemeli. Aksi durumda itiraz ederek gerekli mercilere başvuracağımızı belirtmek istiyorum” dedi.

Verimlilikle ilgili hükümete güvencelerinin tam olduğunu ifade eden Metin Atan, hükümetin başlangıç olarak güven verdiğini ancak bazı dairelerde ve bakanlıklarda aymazlıklar gözlemlediklerini ifade etti.

7 Ocak seçimlerinde milletvekili adayı olan ve 8 Ocak’ta izni biten Tarım Bakanlığı’nda çalışan bir şahsın işe gelmemekte direttiğini ve sahte raporlar düzenleyerek yurt dışına gittiğini iddia eden Atan, hiç kimsenin yasaların üzerinde olamayacağını belirtti.

Bu konuyu bir sendikanın haklıymış gibi savunduğunu ve ‘mobbing uygulandı’ diye bakanlığa yazı yazdığını ifade eden Atan, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun gerekli tedbirleri alması, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’nin de gerekli soruşturmayı yapması gerektiğini ifade etti.

TAK

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

Check Also

Polis Bulteni 20.03.2018

KKTC’de meydana gelen adli ve polisiye olaylarla ilgili Polis Basın Subaylığı’nca yapılan açıklamalardan güncel haberler. …