Ana Sayfa / Alt Manşet / İskele’de doğa katliamı… Kum zambakları yok edildi!

İskele’de doğa katliamı… Kum zambakları yok edildi!

İskele Belediyesi’nin Halk Plajı’nda dün öğleden sonra tam bir çevre katliamı yaşandı. Bölgede devam eden Otopark ve Festival Alanı Projesi yapımını üstelenen firma, kum zabaklarının zarar görmesine neden oldu.

Çevre örgütleri ve vatandaşlar tarafından tepki gösterilmesini hiçe sayan firma kum almaya devam edince, Çevre Koruma Dairesi ekipleri harekete geçerek ilgili firmaya ceza kesildi.

KUM ZAMBAKLARINA ZARARDAN ÖTÜRÜ İLGİLİ FİRMAYA CEZA KESİLDİ

İskele Belediyesi’nin Halk Plajı’nda devam eden Otopark ve Festival Alanı Projesi yapımını üstelenen firmaya ceza kesildi. Firmaya, dozerle kum alımı sırasında kum zambaklarına zarar verdiği gerekçesiyle hakkında işlem yapıldı.

Kum zambakları koruma altında olduğu için ilgili firmaya asgari ücretin ¼’ü ceza kesildi. Ceza, Çevre Koruma Dairesi tarafından, ilgili firmanın çalışanına, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun huzurunda tebliğ edildi.

BÖLGEDE İNCELEMEDE BULUNDULAR

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Çevre Koruma Dairesi Gazimağusa Birim Amiri Çağan Coşkuner ile birlikte, kum zambaklarının zarar gördüğü yerde incelemede bulundular.

Yapılan inceleme sonrasında, Çevre Koruma Dairesi Gazimağusa Birim Amiri Çağan Coşkuner, koruma altında olan kum zambaklarının zarara uğratıldığından ötürü, bölgede işlem yapan firmaya ceza kesilmesine karar verdi.

Eğer ceza kesilen firma, 15 gün içerisinde cezasını ödemezse, kesilen ceza miktarı 2 katına çıkacak.

SADIKOĞLU: BÖYLE BİR OLAY YAŞANMASINI TASVİP ETMİYORUZ

Bölgede yapılan incemeler sırasında konuşan İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, konunun bilgisine gelir gelmez ilgili birim ve kişilerle konuştuğunu ifade ederek, sorumluların gereken cezayı alması gerektiğine dikkat çekti.

Böyle bir olay yaşanmasını asla tasvip etmiyoruz diyen Sadıkoğlu, geçmişten günümüze, sahilde yapılan tüm düzenlemelerde, koruma altında olan ve nesli tükenmekte olan bitkilere ayrıca özen gösterdiklerini ifade etti.

Sadıkoğlu konuşmasının sonunda “Biz gerekli hassasiyeti gösteriyoruz, budamalarımızda bile dairelerden ilgili izin ve görüşleri alıyoruz” dedi.

ASGARİ ÜCRETİN 1/4’Ü KADAR CEZA KESİLDİ

Edinilen bilgiye göre, sabah saatlerinde Çevre Koruma Dairesi Gazimağusa Birimi hemen harekete geçerek, inşaat firmasına ceza kesti.

18/2012 Sayılı Çevre Yasası’ndaki 44/4 (a) maddesinde belirtilen kum zambaklarının zarar görmesiyle ilgili kesilen ceza, asgari ücretin ¼’i kadar olduğu ifade edildi.

Kesilen para cezası, 15 gün içinde ödenmemesi durumunda iki katına çıkacak. Yine ödenmezse bu kez olay mahkemeye taşınacak.

Kum zambakları nesli tükenmekte olan bitkiler içerisinde olduğundan, 18/2012 sayılı Çevre Yasası altında koruma altında bulunuyor.

Kıbrıs Haber Ajansı / İskele Belediyesi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir

Sağlık Bakanı Besim, İstanbul’daki temasları çerçevesinde üç hastaneyi ziyaret etti

Besim, TC Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi …