Ana Sayfa / Ana Manşet / Özvolkan’ın ölümüne sebep olan 85 yaşındaki Çoban’a 1 yıl hapis

Özvolkan’ın ölümüne sebep olan 85 yaşındaki Çoban’a 1 yıl hapis

Mehmetçik- Sazlıköy arasında 24 Nisan 2017 tarihinde meydana gelen trafik kazasında Hasan Deniz Özvolkan’ın ölümünden sorumlu tutulan 85 yaşındaki Hüseyin Çoban’ın Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden yargı süreci dün sona erdi.

Yargılandığı “Tedbirsiz ve dikkatsiz araç sürüp bir şahsın ölümüne sebep olma”, “Dikkatsiz sürüş”, “İnsan hayatını tehlikeye koyabilecek veya malı zarar ziyana uğratabilecek şekilde araç sürmek”, “İhtiyatsızca, acele ile ve halka tehlike teşkil edecek şekilde araç sürmek” davalarından suçlu bulunan 85 yaşındaki sanık Çoban 1 yıl hapse mahkum edildi.

Sanığın sağlık koşullarının davanın kararını dinlemeye elverişli olmaması nedeni ile karar sanık Çoban’ın gıyabında okunurken, yüksek tansiyon rahatsızlığı nedeni ile 85 yaşındaki sanık Hüseyin Çoban 14 Mayıs tarihinden bu yana Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde tedavi görüyor.

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’in oy birliği ile aldığı kararı Başkan Fadıl Aksun okudu.

Kararında ülkede araç sürücülerinin yaşları ne olursa olsun araç sürme konusunda kendi erdem ve iradelerine terk edilmiş olduğuna vurgu yapan Aksun, ülkedeki kaza oranlarına dikkat çekerek, kontak çeviren her sürücünün gerek kendi, gerek başkasının yaşamını tehlikeye koyabileceğini veya mahkemede sanık olarak yargılanma potansiyeline sahip olduğunu bilmesi gerektiğini vurguladı.

DİKKATSİZLİĞİ VE İHMALKÂRLIĞI SEBEP OLDU

Sanık Hüseyin Çoban, 24 Nisan 2017 tarihinde saat 18:50’de Sazlıköy- Mehmetçik anayolunun 3-4 kmleri arasında, yönetimindeki FR 649 plakalı aracı ile Sazlıköy istikametinden Mehmetçik’e doğru 71 km hızla seyir halinde bulunduğu sırada dikkatsizliği ve ihmalkarlığı sonucu yol kenarında yürüyüp karşıdan karşıya geçmeye çalışan Hasan Deniz Özvolkan’a çarparak ölümüne sebep oldu.

FR 649 plakalı aracı ile Özvolkan’a çarpan sanık Hüseyin Çoban daha sonra 145 metre daha ilerleyerek yoldan çıkıp toprak sete çarparak durabildi.

Ağır yaralanan Hasan Deniz Özvolkan kazanın ardından ambulansla hastaneye sevk edilirken hayatını kaybetti.

Sanık Çoban kazanın ardından tutuklanırken, Özvolkan’a yapılan otopsi sonrasında Özvolkan’ın trafik kazası ile oluşabilecek künt kafa, göğüs travması, iç organ yaralanması ve iç kanama neticesinde ölümünün gerçekleştiği tespit edildi.

SANIK ÇOBAN, HAKKINDAKİ KARARI DİNLEYEMEDİ

28 Nisan tarihinde sanık Hüseyin Çoban tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakılırken, davasının görüşüldüğü her mahkeme gününde 85 yaşındaki sanık Çoban’ın tansiyonu yükselerek rahatsızlık yaşadı.

Davanın karara bırakıldığı 14 Mayıs tarihinde yine tansiyonu yükselen sanık Çoban, Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun kararı 16 Mayıs tarihine ertelenmesine karar verdi. Sanık Çoban dün de hakkındaki karar okunurken mahkemede hazır bulunamadı.

Sanık Çoban’ın sağlık durumunun davanın kararını dinlemeye elverişli olmaması nedeni ile mahkeme kararı sanığın gıyabında okudu. Davanın kararında sanık avukatı Evren Mürsel hazır bulundu.

Haberin Tamamı İçin Tıklayınız

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir

Girne’de fuhuş çetesi çökertildi!

Aldığı bir ihbar üzerine Girne’de operasyon düzenleyen polis, yaşları 22 ile 23 olan iki kadını …