Ana Sayfa / Alt Manşet / Yerel seçim haberleri 17.05.2018

Yerel seçim haberleri 17.05.2018

24 Haziran 2018’de yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili olarak, siyasi partilerin ve adayların yapmış olduğu seçim çalışmaları hakkında, güncel bilgilerden derlenen haberler.

CİVİSİLLİ: “KISIR DÖNGÜYÜ KIRACAĞIZ, İSKELE’Yİ BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ”

İskele Belediye Başkan adayı Fikret Civisilli, İskele köylerinde üretimle uğraşan kesimleri ziyaret ederek projeleri hakkında bilgi verdi.

Civisilli, bölgenin uzun zamandır aynı anlayışla, aynı vizyonsuzlukla ve siyasi çekişmelerle yönetildiğini savunarak, “Bu kısır döngüyü kıracağız, İskele’yi halkımızla birlikte yöneteceğiz” dedi.

CTP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Fikret Civisilli, çiftçinin sıkıntılarını dinleyerek, İskele’nin gelişmesi için bölgesel kalkınma planının hazırlanmasına öncülük etmek istediklerini söyledi.

İskele’nin acilen bir imar planına ihtiyacı olduğunu da vurgulayan Civisilli, “İskele’yi yeşilin kenti yapacağız” dedi.

Mümkün olan her yeri ağaçlandırıp, İskeleli’nin kaliteli hava solumasını ve bölge halkının temiz bir çevrede yaşamasını sağlayacaklarını kaydeden Civisilli, yeni dönemde haftada bir gün merkezi, bir gün de sadece bölge üreticisinin yer alacağı pazarlar kuracaklarını aktardı.

Civisilli, dönüşümlü olacak şekilde her köyde bir pazar yeri olacağını ifade etti. Analiz raporunu getiren üreticilerin ürünlerini gönül rahatlığıyla bu pazarlarda halkla buluşturabileceğini söyleyen Civisilli, her köyde eko turizm amaçlı üretimin de teşvik edileceğine dikkat çekti.

Civisilli, “Neredeyse doğdum doğalı üreticilik yapıyorum ayrıca 25 yıllık da öğretmenim. Benim işim insan ve toprak. Köylerimizin gelişimine katkı sağlayacağız. İnsanımıza hak ettiği hizmeti ulaştıracağız. İskele uzun zamandır siyasi çekişmelerin yeri oldu. Siyasi hesaplaşmalardan hizmet etmeye vakit bulamadılar. Buradaki bu kısır döngüyü kıracağız. İskele’yi halkımızla birlikte yöneteceğiz” dedi.

GENCAY EROĞLU, ŞEHİT ERTUĞRUL VE ŞEHİT TUNCER İLKOKULLARINI ZİYARET ETTİ

Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Türk Belediyesi başkan adayı Gencay Eroğlu bugün Şehit Ertuğrul İlkokulu ile Şehit Tuncer İlkokulu’nu ziyaret etti.

DP’den verilen bilgiye göre, Eroğlu, bazıları Atatürk Öğretmen Akademisi’nden öğrencileri olan öğretmenlere neden aday olduğu konusunda bilgi verdi.

HARMANCI: “LEFKOŞA’DA DEĞİŞİM VE İSTİKRAR SAĞLANDI”

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) belediye başkan adayı Mehmet Harmancı, “LTB’de değişimin ve istikrarın sağlandığını, artık sürdürülebilir gelişim sürecine girildiğini”söyledi.

Harmancı, görevi devraldığında 901 olan personel sayısının 830’a düşürüldüğünü; yüzde 75’lerde olan tahsilatın yüzde 88’lere çıkarıldığını, gelirlerin artırıldığını,göreve geldiklerinde 6 maddelik bir kaostan çıkış modeli üzerinde durduklarını ve şu anda bu altı maddenin de altının dolduğunu kaydetti.

Mehmet Harmancı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Harmancı, Genç TV’de yayımlanan “Er Meydanı” ve Diyalog TV’de “Güne Merhaba” programlarında LTB Başkanı olarak 4 yıllık icraatlarını ve Lefkoşa ile Lefkoşalılara yönelik hizmetlerini değerlendirerek, geleceğe yönelik vizyonunu paylaştı.

Harmancı, sorunların üzerinden gelecek bir model geliştirerek, hayata geçirdiklerini, borç batağındaki belediyelerin çıkış modelini içeren Kiev Deklarasyonu’nu ortaya koyarak, Belediye Meclisi, sivil toplum örgütleri, ekonomistler ve bilim insanlarıyla bu modelin altını doldurduklarını anlattı.

“BANKALARA OLAN 30 MİLYON TL’LİK BORCUN SON TAKSİTİ 3 TEMMUZ’DA ÖDENECEK”

“O borçlu, iğne alamaz denilen belediyeden, yatırım başarıları ile kendinden söz edilen bir noktaya geldik” diyen Harmancı, bankalara olan 30 Milyon TL’lik borcun son taksitinin de 3 Temmuz’da ödeneceğini kaydetti.
Harmancı açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Her ay bankaya yaklaşık 1 milyon TL borç ödeyerek ayakta kaldık. Çalışanı ödedik, ihtiyat sandığı, sosyal sigorta ve vergi yatırımları yaptık, 0 TL öz kaynak yatırımından 10 milyon TL’ye geçtik. Öz kaynaklarımızı yüzde yüz artırarak 34 milyon TL’den 68 milyon TL’ye çıkardık.4.2 Milyon TL, benim dönemimde emekli olanlara 12,2 Milyon TL ödedik. Yine geçmiş dönemden kalan 4,7 Milyon TL’ye ek olarak dava süreçleri nedeni ile oluşan 3 Milyon TL’yi yani toplamda 7,7 Milyon TL esnaf ve müteahhitlere ödeme yaptık, bunun yanında artık LTB’nin Belediyeler Birliği ile uluslararası üyeliklere borcu yok.

Ancak benden önce yatırılmayan Sosyal Sigorta ve ihtiyat Sandığı borçları duruyor. Bu da 2020’den sonra yasa gereği LTB’nin ödeme gücü dikkate alınarak yapılandırılacak ve ödenecek bir durum, önümüzdeki 4 yıl yatırım şansı veriyor. Bankalara olan 30 milyon TL borcu bitirdiğimize, ödeme kapasitemizi ispatladığımıza göre yeni bir 35 milyon TL’lik finansman ile şehre yatırım için kendi kaynağımızı kullanabileceğiz. Bu Lefkoşa’yı ayağa kaldırır.”

“KADIN SIĞINMA EVİNDEN 16 AYDA 62 KADIN FAYDALANIP YENİ HAYAT KURMA ŞANSI YAKALADI”

Harmancı, görevi devraldığında 901 olan personel sayısının 830’a düşürüldüğünü; yüzde 75’lerde olan tahsilatın yüzde 88’lere çıkarıldığını; kayıt dışı olan ekonominin kayıt altına alındığını ve gelirlerin artırıldığını belirterek, çalışma barışı adına da önemli adımlar atıldığını söyledi.

Hizmet ve icraatlar konusunda da bilgiler veren Harmancı, sosyal belediyecilik anlamında Kadın Sığınma Evi’nin bir başarı olduğunu, sığınma evinden 16 ayda 62 kadının faydalanıp yeni hayat kurma şansı yakaladığını söyledi.
LTB sınırlarında gece kulübü faaliyeti olmayacağını, insan hakkı ihlali olduğu sürece göz yumamayacaklarını ifade eden Harmancı, LTB’de değişimin ve istikrarın sağlandığını belirterek artık sürdürülebilir gelişim sürecine girildiğini vurguladı.

Harmancı şöyle konuştu:

“ 4 yıl boyunca hiç istihdam yapmadık, hesap verebilirlik ve şeffaflık zaten yol haritamızın vaz geçilmez unsuru idi, ne yaptıysak her şey ortadadır. İlk günkü tutkuyla yeniden aday oluyorum ve kalbim bu şehirde. Değişimi beraber başlattığımız Lefkoşa’da dönüşümü ve sürdürülebilir gelişmeyi de başaracağız, gözümüz ileride, gözümüz gelecekte.”

“ÇAĞDAŞ, ŞEFFAF, ADİL HİZMET İÇİN ADAYIM”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Güzelyurt Belediye Başkan adayı Osman Bican, Güzelyurt halkının çağdaş belediyecilik anlayışına kavuşması için aday olduğunu belirtti.

“Halkla birlikte yönetilen ve halkın daha mutlu olacağı bir Güzelyurt için yola çıktık” diyen Bican, çalışmaları uzun yıllardır ara vermeden sürdürdüklerini vurguladı.

CTP Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Osman Bican, hedeflerini anlattı.

Gördükleri aksaklıkları katılımcı bir anlayışla düzeltmek, belediyecilik hizmetini en iyi şekilde yapmak için aday olduklarını ifade eden Osman Bican, bölgenin göç eden değil, göç alan hale getirilmesini hedefleyen bir vizyona sahip olduklarını vurguladı.

Bican, sosyal aktivite merkezlerinin hayata geçirilmesinin en önemli hedeflerinden birini olduğunu ifade etti.
Güzelyurt’ta sosyal ortamların yaratılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Bican, Güzelyurt’un gerek doğası, gerekse tarihi ve kültürel zenginliklerini öne çıkaracak projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

Göreve gelmeleri halinde bölge halkına ve esnafına adaletli yaklaşan, insan odaklı bir anlayışı öne çıkaracaklarını ifade eden Osman Bican, “Halkın özlediği şeffaf belediye yönetimi şart” dedi.

Halkın sağlığının çevreci bir bakış açısıyla korunmasının en başta gelen öncelikleri arasında olacağını da belirten Osman Bican, artan öğrenci sayısıyla birlikte Güzelyurt’ta sürdürülebilir ve planlı bir sosyo-ekonomik gelişmenin önemli olduğunu ifade etti.

Güzelyurt halkının geniş ve farklı kesimlerinden teşvik ve destek alarak bu yola çıktıklarını dile getiren Osman Bican, çalışmalarını çeşitliliği yansıtan bir ekiple sürdürdüklerini belirtti.

“Güzelyurtluların 20 yılın ardından yeni bir vizyon ve bakış açısı talep ettiğini gözlemledik” diyen Bican 24 Haziran seçimlerinin Güzelyurt için yeni bir dönemin başlangıcı olacağını söyledi.

Osman Bican, Güzelyurt halkının kendisini çok iyi tanıdığını ve görev süresi boyunca hiçbir ayrım gözetmeksizin herkesin belediye başkanı olacağını ifade etti.

CTP GİRNE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KARAMAN TEMPLOS/ZEYTİNLİK KORUMA İNİSİYATİFİ YETKİLİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

CTP Girne Belediye Başkan adayı Birol Karaman Templos/Zeytinlik Koruma İnisiyatifi yetkilileri ve bölge sakinleriyle bir araya geldi.

CTP’den yapılan açıklamaya göre, toplantıda, köye müze yapımı, köyde geliştirilmesi planlanan eko-agro turizm projeleriyle ilgili görüş alış verişinde bulunuldu.

Karaman, “Bu köyde yaşayan insanlarla artık betonlaşmayı nasıl engelleyeceğimizi değil, bu köyü nasıl kalkındıracağımızı, bu köyde eko-agro turizmi nasıl geliştireceğimizi, el ele verip yeni değerleri bu köye nasıl katacağımızı tartışmak istiyorum” dedi.

TEMPLOS DAYANIŞMA İLE KALKINACAK

Köyde bir müzenin kurulmasının önemli olduğunu söyleyen Karaman, Girne’deki tüm sorunlarla ilgili birçok proje çalışması yaptıklarını, yol, kaldırım, kanalizasyon, su baskınları ile ilgili teknik çalışmaların hazır olduğunu kaydetti.

Ekip çalışmalarına ve dayanışmaya inandığını ifade eden Karaman, projeleri de çok geniş uzman bir ekiple hazırladıklarını söyledi.

Karaman, Girne’de yeni yaşam alanları yaratmaya, insanların refahını, sosyal yaşamını artırmaya aday olduğunu da belirtti.

BAFLIGİL: “BİROL KARAMAN KÖYÜNÜ, KENTİNİ SEVEN MÜCADELECİ BİRİ”

Templos/Zeytinlik Koruma İnisiyatifi Başkanı Ersel Baflıgil de Birol Karaman’la Girne İnisiyatifi’nde beraber çalıştıklarını ifade ederek, Karaman’ın Girne kenti için yaptığı mücadeleye de şahit olduğunu ifade etti.

Baflıgil, “Birol bizim arkadaşımızdır. Bütün eylemlerimize katıldı, destek verdi. Girne İnisiyatifi’nde de hep beraberdik. Fedakârlıktır bu işler. Maddi çıkar beklediği için değil, köyünü kentini sevdiği için yapılır bu mücadele. Birol’un Girne için elinden geleni yapacağını inanıyorum” dedi.

TAK

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir

“Ülkede mafyalaşma, kara para aklama ve hiç hoş olmayan görüntüler var”

Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), ülkede “mafyalaşma, kara para aklama ve hiç hoş olmayan görüntüler” olduğunu …